Дев’ятнадцятого серпня українці святкують свято Преображення Господнє, або Спаса. Релігійне значення свята. Усі три Євангелія містять подібні описи Перетворення Господнього: Матвій 17:1; Марко 9:2; Лука 9:28. Ця важлива подія в земному житті Спасителя відбулася незадовго до його страждань. Відкривши учням, що Йому слід постраждати, бути вбитим і на третій день воскреснути, Христос завів трьох апостолів — Петра, Якова й Івана на гору Фавор і преобразився перед ними: обличчя Його просяяло, як сонце, одяг зробився білим, як сніг. Преображення Христове супроводжувалося з’явою старозавітних пророків Мойсея й Іллі, які говорили з Ісусом про Його близький відхід. Усіх їх осінила світла хмарина, і з неї почувся голос: «Це Син Мій Улюблений, що Його Я вподобав. Його слухайтеся!». Святкуванням Преображення Церква сповідує поєднання у Христі двох начал — людського і Божого. Преображення є поява Сина при свідченні Отця в Духові Святому, тобто одкровення всіх іпостасей Святої Трійці. Преображення полягало не у зміні Божественної природи Христа, але у з’яві Його Божества у природі людській. Відповідно до Івана Золотоустого, Преображення відбулося, «щоб показати нам майбутнє преображення єства нашого і майбутнє Своє пришестя на хмарах у славі з ангелами»

Традиційне значення свята.

В цей день у церкві святять груші, яблука, мед і обжинкові вінки. Колись правовірні християни до цього дня не їли садовини, бо це вважалося гріхом. Повернувшись з церкви, родина врочисто сідала за стіл і розгівлялася: їли яблука з медом і запивали виноградним або яблуневим вином, -«щоб садовина родила» В деяких областях, особливо на заході України і до сьогоднішнього дня до Спас не їдять садовини батьки померлих дітей, щоб дітки на небі не були голодні. Від цього дня можуть починатися приморозки, а тому й кажуть:» Прийшов Спас, держи рукавиці про запас» Спаса – це день поминання мертвих родичів; за народною мітологією, це третій виступ мерців на світ у весняно-літньому сезоні: мертві з’являються на Страсний Четвер, на Зелені Свята і на Спаса.

Приказки і прикмети

Прийшов Спас — пішло літо від нас. Після другого Спаса — дощ хлібогній. Якщо антонівка вродила — наступного року хліб уродить. Із Спаса — Преображення погода преображається. Минув Спас — держи кожух про запас. Як прийде Спас, комарам урветься бас, а як прийде Пречиста (28 серпня) — забере їх нечиста. Якщо на Спаса нема дощу, то це прикмета, що буде гарна суха осінь. Дощів небагато буде. Якщо на Спаса йде дощ, січень наступного року буде сніжний, якщо жарко — січень морозяний.